Melih Gümüş 4 Mayıs 2020

Alaska


Alaska 1867 yılında Rusların elindeydi. Bu şehirde gemiler yapılır, fabrikalar inşa edilir, kömür çıkarılırdı.  Bölgedeki altın madenleri de herkes tarafından bilinirdi.  ABD de para karşılığında Alaska’yı satın almak istedi. Bürokratlar görüşmelere devam ederken, iki ülke kamuoyu bu anlaşma istemiyordu.  Rus gazeteleri bir ülke bu kadar kısa bir zamanda bu kadar değerli bir toprak parçasından nasıl vazgeçebilir diye yazıyordu.  Amerikan gazeteleri ise Amerika bu buz kitlesi de kahvaltıda balık yağı içen 50000 Eskimo’yla ne yapacak diye soruyordu. Sonuç olarak Ruslar, Alaska’yı 1867 yılında 7.2 milyon dolar karşılığında ABD’ye sattı ve bu para Rus ekonomisinde yalnızca yüzde 2 buçukluk bir yükselişe sebep oldu. 1867 sonrasında sadece 50 yılda ABD’de Alaska’da yaptığı yatırımlarla satın aldığı miktarın neredeyse yüz katını kazandı. Alaska’da hala petrol rezervleri bulunmaya devam ediyor, hatta Amerika petrol kaynaklarının yüzde 25’i Alaska’dan çıkıyor. Rusların bu konuda çok pişman olduğu tartışmasız bir gerçek.

1.Dünya Savaşını Başlatan Hata

 Avusturya-Macaristan Imparatorluğu veliahtı Ferdinand ,  Birinci Dünya Savaşından hemen önce şoförüyle seyahat halindeydi.  O sırada ise Ferdinand’ı öldürmek isteyen bir terörist Ferdinand’ın güzergah hakkında bilgi almıştı. Fakat bu bilgi yanlıştı ve Ferdinand başka bir yoldan gidecekti. Ama gelin görün ki Ferdinand’ın şoförü yolunu kaybederek yanlış yollara girdi.  Bu yolun sonu Ferdinand’ın katledildiği bölgeye çıktı.  Yani terörist yanlış bilgi almasına rağmen Ferdinand’a ağına düşünmüştü ve silahındaki bütün mermileri boşaltarak onu öldürdü ve Birinci Dünya Savaşı bu sizi kast onun da başlamış oldu.

Mohaç savaşı

 Mohaç savaşı öncesinde Macar Kralı Osmanlı saflarına saldırdığında herkes ezip geçmesi için süvarileri zincir ile birbirine bağlamıştı.  Ama Osmanlı askerleri altlardan bir kısmına zarar verdiğinde diğer atların da dengesi bozulmuş ve hepsi yere yayılmıştı.  Böylece tüm süvariler kılıçtan geçirildi. Mohaç Muharebesi yalnızca iki saat sürdü ve bu da Türk tarihinin en kısa savaşlarından biri oldu.

 Zehir


 Yer Elberfeld Almanya  tarih 21 Ağustos 1897, günlerden cumartesi hafta sonu olması nedeniyle ilaç firması Bayer’in laboratuvarında çalışan çok fazla kişi yoktu ama kimyager Felix Hoffmann o gün oradaydı. Felix daha 11 gün öncesinde aspirini bulmuştu.Aama Felix için çok daha önemli bir proje vardı.  Çocuklar için ağrı kesici olarak piyasaya sunacağı bir ürünü bulmuştu ve bu ilaca kahramanlık anlamına gelen heroisch ismini verdi. Bayer 1898 ile 1910 arasında eroini çocuklar için öksürük şurubu olarak sattı.  Bu ilaç morfine alternatif olarak geliştirilmişti. Düşüncelerine göre morfin bağımlılık yaptığı için ağrı kesici olan eroin bir anda popüler hale geldi.  Ama bir sorun vardı. Araştırmalar ortaya çıkardı ki eroin karaciğer tarafından morfine dönüşüyordu. Kısa zamanda Bayer eroin satışına son verdi. Bu ilaç zaman zaman savaştaki askerleri de verilmişti. Fakat ilaç kullanımı sonrasında oluşan inanılmaz derecedeki kötü etkilerden sonra tamamen illegal sınıfa girdi ve böylece dünyanın en kötü uyuşturucusu doğmuş oldu. Günümüzde bile binlerce kişi eroin yüzünden hayatını kaybetmekte.

Saat Farkı

1961 yılında Küba saldırısı planlanırken hem hava kuvvetleri hem de Kara Kuvvetleri aynı anda sürpriz bir plan hazırlamışlardı. Fakat Pentagon, Nikaragua ve Küba arasındaki saat farkı hesaplamayı unuttu ve Hava Kuvvetleri 1 saat gecikti. Savaş 1 hezimetle sonuçlandı. 

Cıvata

Tarih 1969-u gösteriyordu Sovyetler N1 roketiyle ay’a gitmeyi hedefliyordu fakat sadece birtane gevşemiş civata yakıt tankının içine çekildi ve fırlatmaya 20 saniye kalan roketin patlamasına ve fırlatma kulesinin imha olmasına neden oldu. Ortaya çıkan ateş topu öylesine büyüktü ki, insanlık tarihinin nükleer olmayan en büyük yapay patlamalarından biri olarak kayıtlara geçti. 

Düşüneçeğiz..

1945’te Müttefik devletler deklarasyon hazırladılar. Bu deklarasyona göre Japon kuvvetlerinin tamamı savaşı derhal bitirip teslim olacaklardı.  Japonya deklarasyona cevap verdi ve düşüneceklerini belirtti.  Fakat Japon Başbakan Kantarō Suzuki deklerasyonu yanıtlarken \”mokusatsu\” kelimesini kullandığı bu kelimenin ingilizcedeki karşılığı vardı. Birincisi düşünmek, ikincisi ise dikkate almamak. Başkan Truman’a sunulan çeviride ise dikkate almamak kullanıldı ve tam olarak iki gün sonra  Hiroşima’ya atom bombası atıldı:

Titanik

Titanik denize açılmadan hemen önce sahibi olan şirket, geminin ikinci kaptanlığı görevine devit bile yerin yerini almak üzere daha deneyimli lik doları getir bir görev teslimi sırasında içinde dürbünlerin bulunduğu dolap anahtarını vermeyi ihmal etti. gözlü fret. Filitre, eğer bir dürbün olsaydı buz dağını daha erken fark edeceğini söylemişti ve böylece Titanik faciası yaşanmayacak  çaktı