Melih Gümüş 14 Nisan 2020

Rüya, uykunun bir sürecidir. Rüya süreci her gece 5 kez tekrarlanmaktadır. Gecenin ilk yarısında daha kısa süreli iken, sabaha doğru saatlerde daha uzun süreli görülmektedir. Uykusu normal yani uyku yapısının iyi olduğu kişilerde rüya, her gece görülen bir süreçtir.

Rüya tabirleri her zaman insanların en çok ilgisini çeken konulardan biri olmuştur. Bizlerde bugün sizlere rüyalar hakkında ilginç 14 bilgi derledik;

1-) Yaşam süresince hayatımızın yaklaşık 6 yılını rüyaların içerisinde geçiririz.

2-)Gördüğümüz rüyalarda en çok hissedilen duygu endişedir. Negatif duygular pozitif duygulardan daha sık görülür.

3-)Çoğu insan günde ortalama 4 ile 7 arasında Rüya görmektedir. Derin uyku yemesinde rüyada hareket edilirse vücut hareket edemez yani vücut geçici uyku felci haline geçer. Bunu rüyalardaki hareketlerimizin fiziksel olarak gerçekleşmemesi için vücudumuzu geliştirdiği bir savunma mekanizması olarak düşünebilirsiniz. Ancak bu sistem bazen uyanık olsak da devreden çıkmaz ve yaşayan kişi için oldukça korkutucu bir hal alabilir. Kısaca karabasan da diyebilirsiniz.

4-) Hayvanların büyük çoğunluğu insanlar gibi rüya görür. Çevrenizde varsa ve kediyi ya da köpeği uyurken izlemenizi tavsiye ederim. Me gördüklerini anlamasakta mimik hareketleri oldukça sevimli oluyor.

5- ) İnsanların horladıkları anlarda Rüya göremeyeceği bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır.

6-) Rüyalarımız işbirlikçidir. Yani zihnimiz bedenimizin o sırada gerçekten duyduğu ya da hissettiği şeyleri rüyalarımızla birleştirebilir. Örneğini rüyanızda kendinizi bir konserde müzik dinlerken görüyorsanız ; muhtemelen o sırada radyoda müzik çalıyordur. O yüzden uyurken neyi açık bıraktığınızı dikkat edin.

7-) Uyumadan önce peynir yerseniz kötü rüya görme olasılığınız hatırı sayılır oranda azalır. Ayrıca rahat bir uyku çekmenize de yardımcı olur.

8 -) Eğer bir lusit rüyanın içinde iseniz istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Türkçeye Berrak Rüya olarak geçen bu terimde kişi rüyada olduğunun bilincindedir. Rüyada istediği her şeyi yapma şansı vardır. Uçmak mesela. Ayrıca küçük yaşlarda iseniz görme olasılığınız da oldukça yüksektir.

9-) Uyandıktan 10 dakika sonra gördüğünüz rüyaların %90 nı unutmuş olursunuz.

10-) İnsanların yüzde on ikisi rüyalarını siyah beyaz görmektedir.

11-) Rüyalarda bildiğimiz yüzleri görürüz. Zihnimiz yüzler yaratmaz. Rüyada gördüğümüz yüzler hayatımızda karşılaştığımız ama hatırlamadığımız ya da kime ait olduğunu bilmediğimiz yüzlerdir. Hepimiz hayatımız boyunca binlerce yüz gördüğümüz için rüyalarımızda da limitsiz yüz görme şansımız vardır.

12-) Rüyalar simgeseldir. Belirli bir nesne veya olay içeren Rüya genellikle doğrudan o nesneyle veya olayla ilgili değildir. Rüyalar simgesel bir dille konuşur. Rüyalarınızda hangi imgeyi görürseniz büyük ihtimalle rüyanız o imgeyi temsil etmiyordur.

13-) Körler rüya görür. Doğduktan sonra görme yeteneğini yitirenler rüyalarında görsel imgeler görebilir. Doğuştan görme engelli olan varsa renkleri göremez ancak aynı seviyede koku ses dokunma gibi duygular hissedebilir.

14-) Aşırı derece psikolojik sorunları olan kimseler haricinde herkes Rüya görür. Eğer Rüya görmediğinizi düşünüyorsanız aslında rüyalarınızı hatırlamıyorsunuz demektir.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*