Melih Gümüş 16 Nisan 2020

Bir şeyler öğrenme dürtüsü her daim bir anda gelir. İhtiyaç gibidir. Fakat öyle ilginç şeyler var ki insan şaşırıyor, doğruluğu kanıtlanan ve birçok kişinin haberdar olmadığı bazı gerçekleri görünce sizde çok şaşıracaksınız. Bu yazımızda  doğru olduğuna inanamayacağınız sıradışı bilgilere bakacağız. İşte gerçek olduğu kanıtlanan 10 sıradışı bilgi;

  10=) Kağıt para; bu yazıyı okuduktan sonra çantanızda kesinlikle bir sıvı el temizleyicisi taşımak isteyebilirsiniz. Kağıda para yüzeyinde yaşayan bakterilerin yaklaşık 3000 çeşidi olduğu tahmin ediliyor. İyi haber ise bu bakterilerin çoğunun zararsız olması. Paralarda bulunan bazı bakteriler sivilceye bile neden olabiliyor. Bilimsel çalışmada bulunan diğer bakteriler ise ağız mikrobudur, diğeri ise vajinal mikroplardır. Kirli para da başka bir tehlike, antibiyotik dirençli bir bakteri, para o kadar çok insan tarafından dokunulduğunda  bakterilerin bu kadar çok olması hiç şaşırtıcı görülmüyor aslında.

 9=) İdrar;  Antik Roma’da çiş o kadar önemli bir sektördü ki hükumet idrar satışlarını düzenlemek için özel bir vergi koymuştu, hatta sadece idrar toplayarak geçimini sağlayan insanlar vardı. Örneğin kıyafetlerin içinde yıkarlardı. İşçiler bir küveti kıyafet ve çişleri doldurur, içlerinden şansız biri küvete girerek kıyafetleri ayaklarıyla ezerek çıkardı. Dişlerini nasıl temizlediklerini göz önüne aldığınızda bu hiçbir şeydir, bazı bölgelerde insanlar idrarı gargara olarak kullanırdı, bunu dişlerin bembeyaz yaptığını iddia ederlerdi.

  8=) Gladyatör kanı; Antik Romalılar bir diğer ilginç. gerçek ile devam ediyoruz. Roma’da tıp bilimi de ilginçlikler de nasibini çok almıştı. Bazı Romalı yazarlar yazdıklarından insanların ölü gladyatörlerin kanıt topladığını ve onu ilaç olarak satın anlıyoruz. Romalılar, gladyatör kanın epilepsi hastalığını geçirme gücüne sahip olduğuna inanır ve onu ilaç niyetine içerlerdi. Tabii bu medeni bir yaklaşımda, diğerleri gladyatörlerin karaciğerini alarak ve onu çiğ olarak yerdi. Garip bir biçimde bazı Romalı doktorlar bu tedavinin gerçekten işe yaradığını yazmıştı. İnsan kanı içenlerin epilepsi krizlerin geçeceğini gördüklerini bile iddia ettiler.

 7=)  Deniz Kabuğu;. Bazılarının efsane olarak gördüğü deniz kabuklarından deniz sesi duymadım aslında gerçektir. Deniz kabukları ses çalgıların tıpkı akustik gitarlara benzer şekilde iletebilen bir özelliğe sahip. Bu yapıları sayesinde deniz kabukları ses dalgaları ile temas kurduklarında çok düşük miktarda titreşimler yaymaya başlıyorlar. Bu titreşimler sayesinde dalgaların sesi deniz kabuklarından kulağınıza oldukça derinde öyle yoğunlaşmış bir şekilde geliyor.

 6=) Parmak ve Testesteron;  Eğer işaret parmağınız normalden kısa ise kadın ve erkek farketmeksizin muhtemel yüksek seviyede test restorana sahipsinizdir. Erkeklerin çoğunun işaret parmağı yüzük parmağından kısadır, Kadınların ise bu parmakları genellikle neredeyse aynı uzunluktadır.  Parmaklar bu farklılıklar testesteron kadar diğer hormonlarla da bağdaştırılır. Testesteron seviyesi genelde erkeklerde yüksektir ve beklenmedik bir şekilde yüksek testesteron seviyesine sahip erkekler düşük östrojen seviyesini ve sperm sayısına sahiptir.

5=)  Yıldırım çarpması; Dünya üzerinde yıldırım çarpan her 10 kişiden dokuzu hayatta kalıyor. Çarpıldıktan hemen sonra yıldırım kalp ritminizin bozulmasına yol açtığından kalp krizine neden olabilir. Kalp krizi, yıldırım çarpması kurbanlarının ölüm sebeplerinin başında geliyor. Yıldırım’a vucüdünüzda   ilerlemesini sizi çarpması tamı tamına 3 milisaniye sürer. Yıldırım sizi çarpıp vücudunuzu terk ettiğinde ardında sıklıkla üçüncü dereceden yanıklarla birlikte derin yaralar bırakabilir.

4=) Okyanus;  Okyanus’tan daha önce altını üretilebileçeğini duymuş muydunuz? Natural Cemal Biyoloji isimli bir Bilim Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, bilim adamları, okyanus suyundaki molekülleri ayrıştırmanın bir yolunu buldu. Eğer bilimadamları yeteri kadar molekülü izole etmeyi başarırsa, gerçekten de okyanus suyundan altın üretmek mümkün olacak.  Yapılan araştırmalara göre 1 litre deniz suyunda 0.002, 1 gram altın bulunuyor, buna göre dünyanın bütün okyanuslarda 20 milyon tona yakın altın bulunuyor, bunun parasal karşılığını belirlemek içinse hesap makinaları yetersiz kalıyor.

3=) Amigo etkisi;  Arkadaşlarınızla çektirdiğiniz bir fotoğraflarda yeterince dikkat çekmediğini düşünüyorsanız Kaliforniya Üniversitesinden Walkers ve Edward bu nun yaptığı araştırma bunun tam tersini ispatlıyor. Amiga Etkisi adı verilen bu etkiye göre arkadaşlarınızla birlikte çektirdiğiniz fotoğraflarınızdan küresel fotoğraflarınız’dakinden daha çekici göründüğünüze emin olabilirsiniz.

 2=) Numara Ayak Boyu;  Moscova Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının iddiasına göre, bir erkeğin cinsel organın uzunluğu, ayağının uzunluğu ile bağlantılı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda ise bu formülün yüzde 90 oranında tuttuğu ortaya çıktı. Bu sırrın formülü ise çok basit: Araştırmacılar bu formülü  şöyle bir örnekle açıklıyorlar: 43 numara ayakkabı giyen birisinin ortalama ayak uzunluğu 27.4 santim. Buna 5 santim ekleniyor ve toplamda 32.4 santim sonucu çıkıyor. Bu sonuç ikiye bölündüğünde elde edilen 16.2 santim o kişinin cinsel organın boyunu veriyor.

 1=) İntihar bitkisi;  Avusturalya’ya özgü bir bitki olan gympie-gympie ağaci bütün  acı dünyanın en tehlikeli ağacıdır ve bütün yakıcı ağaçlar arasında en acı verici olanıdır. Bu bitki zehirinden etkilenen kişileri intihara sürükler. örneğin bir adam   ormandayken bu ağacın yaprağını yanlışlıkla tuvalet kağıtı olarak kullandıktan sonra kendini vurmuş. Bu korkutucu bitki, insanlarda tespit edilen en etkili zehirlerden birini içerir ve bir araştırmacı zehir kalıntılarının 20 yıla kadar etkili olabileceğini ortaya çıkardı. Bu bitki o kadar etkilidir ki, Avusturalya ormanlarında çalışan en iyi işçiler bile potansiyel olarak tehlikeli alanlarda özel kıyafetler giyerler.  

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*