Melih Gümüş 10 Mayıs 2020

Fatih Sultan Mehmet çok hasta olmasına rağmen 27 Nisan 1481 de bir sefere çıkar.  Gut hastalığı vardır.  Halk arasında padişah hastalığı olarak bilinen bu hastalık çok fazla protein tüketiminden kaynaklanmaktaydı.  Bu hastalıktan dolayı ayakları ileri düzeyde şişmiş olan Fatih bunu aldırmayarak sefere çıkmıştı. Üsküdar’ı geçtikten sonra rahatsızlanmasına rağmen yola devam ettiler ancak Gebze’ye geldiklerinde rahatsızlık iyice boy gösterince burada konaklamaya karar verildi. 3 Mayıs 1481 yılında ise Fatih Sultan Mehmet burada hayatını kaybetti. Hastalıktan vefat ettiği düşünülse de Fatih’in ölümü hala bir sırdır.  Kimisine göre zehirlenerek öldürülmüş. kimine göre ise eceliyle ölmüştür. Tarihçiler bu konuda ortak noktada buluşamadı

Fatih hayatını kaybedince devlet erkanı tarafından bu durumun alttan saklanmasına karar verildi. Bunun amacı tahtın boş kalması dolayısıyla yeni bir padişah gelene kadar karışıklıkların önüne geçmekti.  Sonrasında Fatih’in oğulları Cem Sultan’a ve ikinci beyazı da babalarının öldüğüne dair haber gönderildi.  Fakat sonrasında Ordu, Fatih’in öldüğünü öğrenince Istanbul’da büyük bir kargaşa çıktı. Cem Sultan taraftarı olan bazı devlet adamları öldürüldü, gayrimüslim esnaf ve tüccarların dükkanları, evleri yağmalanmaya başladı. Cem Sultan’ı tahta geçirmek isteyenler Beyazıt tarafına Beyazıt’ı tahta geçirmek isteyenler Cem Sultan tarafına saldırdı. Uzun lafın kısası Istanbul’da büyük bir kaos vardı. 

Bu kargaşa ülkeye büyük zararlar verdi.  Fakat en zararlı çıkan kişi kimine göre Türk tarihinin en önemli hükümdarı olan Fatih Sultan Mehmet olmuştu. Çünkü memleketteki bu karışıklıkların arasında Fatih Sultan Mehmed’in cenazesi Istanbul’daki saray da unutuldu.  Unutulmamış sebile önemsenmedi.  Sonrasında Baltacılar Kethüdası Kasım isimli bir adam Fatih’in cenazesinin bulunduğu yere gitti.  Gördüğü manzara karşısında dehşete kapıldı.  Orada yaşadıklarını sonrasında şöyle kaleme aldı: \”Sultanla birlikte sefere gitmiştim. Sultan’dan çavuşluk istedim. Sultan sabreyle demişti.  Daha sonra sarayda yanına gittim.  3 gün 3 gece üstüne mum yanmamış, karanlık bir odada bırakmışlar.  Vardım ve Sultan’ı unuttuk diye kapıcıya söyledim. Sultan’ın maaşının kokusu yüzünden yanına zor vardık.  Bunun üzerine kopmasını önlemek için usta ile iç organlarını çıkarıp ilaçladık.  Taht kavgası yüzünden Türk tarihinin en önemli isimlerinden biri. maalesef bu şekilde unutulmuştu. Hatta Fatih’in üstündeki kıyafet bedenine yapışmıştı ve kıyafetlerini keserek çıkardılar. Sonrasında ikinci Beyazıt Istanbul’a geldi ve Fatih Sultan Mehmet vefatından 19 gün sonra gömüldü.