Melih Gümüş 18 Nisan 2020

  “Şimdiki zaman onlara ait olabilir ama gelecek ki ben hep bunun için çalıştım bana ait.” (Nikola Tesla)
 Kimilerine göre kahin sayılabilecek öngörülere sahip olan Nikola Tesla, ortaya attığı teknolojik fikirler ve bugün bile bilimle ilgilenen pek çok kişinin ufkunu açmakta. Modern teknolojinin temelini teşkil eden dünya bilim ve teknoloji yapısını kökünden değiştiren bu büyük bilim insanı 700 yakın patenti ile de dünya tarihine geçti. Ancak, Tesla nın icatları sadece dünyayı daha yaşanılır kılmakla kalmadı, daha da önemlisi bilimini sadece insanlık için adaması ve asla bir tüccar gibi davranmaması onu bir bilim insanı olmasının da ötesine taşıdı. O, inanılmaz icatlarını ticari meta haline getirmediği için çok büyük servetleri elinin tersiyle itmiş, tüm hayatını insanlığa adamış en iyi dostları, güvercinler olan eşsiz bir bilim insanıydı.   Einstein ve Edison’a verilen değer düşünüldüğünde hem geçmişte hemde günümüzde Tesla’ya ciddi bir biçimde haksızlık yapıldığı açık bir şekilde ortada. Bu yüzden Tesla’yı anlamak ve anlatmak, bilimin gelecek kuşaklara doğru ve tarafsız olarak aktarılmasında büyük önem taşıyor.

   Tesla bir dahiydi ama aynı zamanda tüm mekanik dehasını sakat bir güvercini tekrar uçurmak için kullanan naif bir insandır. Bu nedenle icatlarının pek azını koruyabildi birçoğu’nun patentlerini ya kaptırdığı ya hiç alamadı yada aldıysa da devamını getiremediği, özellikle birçok başarılı kapitalist gibi bir emek hırsızı olan iş adamı ve girişimci Tomas Edison için çalıştığı dönemde patentlerinin bir çoğunu Edison’a kaptırdı. Yaşadığı dönemde radyonun mucidi olarak bilinen marconi için \”marconi iyi bir dost 17 patentini kullanıyor, bırakın devam etsin\” diyebilecek kadar sıradışı bir insandır.  Ancak tesla öldükten 6 ay sonra 1943 yılında radyonun asıl mucidinin tesla olduğu kanıtlanarak mahkeme kayıtlarına geçmişti.

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 yılında o zamanlar Avusturya Imparatorluğu sınırları içerisinde kalan bir sırt bölgesi olan Smiljan’da dünyaya geldi. Babası bir papaz olan Tesla’nın annesi, okuryazar bile olmamasına karşın halk arasında pratik ev gereçleri mucidi olarak bilinirdi. Bu yüzden Tesla annesini hayatında gördüğü en büyük mucit olarak tanımlar.  Daha küçük yaşlardayken abisinin ölümü onun psikolojisini etkiledi ve kötü bir çocukluk dönemi geçirdi. Üniversite çağlarına kadar süren takıntılı ve asosyal hayatı neticesinde 1875 yılında başladığı Avusturya Graz Politeknik Okulu’nda ki elektrik mühendisliği öğrenimini üçüncü sınıfta bıraktı. Daha sonra çeşitli mühendislik firmalarında çalışan Tesla, ileride ufkunu açacak olan pek çok konudaki bilgileri bu çalışmalarından edindi. Aynı zamanda bu dönemde alternatif akım üzerinde çalışmaya başladıç  1880 yılında bir dönem öğretimine devam ettiyse de babasının ölümü üzerine tekrar okulu bıraktı.  Tesla, 1884 yılında eski patron Charles Batchelor’un referans mektubuyla New York’a geldi. Tomas Edison’a yazılan mektupta şu satırlar yazıyordu: “Iki tane büyük adam tanıyorum, biri sensin, diğeri de bu genç adam” 

Böylece Tesla Edison’un şirketinde çalışmaya başladı. Bu dönemde Edison’un tüm dünyaya adeta dayattığı kablolu elektrik dağıtımına alternatif olabilecek, hatta en ideal elektrik akımı sayılabilecek teknolojileri geliştiren Tesla Edison’dan beklediği ilgiyi göremediği, hatta bizzat Edison’un verimsiz motor ve jeneratörlerini geliştirmesi karşılığında kendisine 50000 dolar teklif etmesine rağmen işi yapıp parasını almaya gittiğinde Edison şaka yaptığını söyleyerek Teslayla alay  etti. Nikola Tesla, ödül olarak Edison’un maaşına zam yapıp haftalık 18 dolardan 25 dolara çıkarmasına rağmen işi bırakır. Böylece Edison’la yollarını ayıran Tesla, geliştirdiği alternatif akım buluşlarının patentlerini 1885 yılında George Westinghouse satar.  Artık alternatif akımı yaymaya çalışan Westinghouse ve Tesla doğru akım sistemlerinde ısrar eden Edison da rakip olmuşlardır. Bu rekabet kısa sürede büyük bir ticari savaşa dönüşür. Bu dönem akım savaşları olarak anılır 

Westinghouse ve Tesla arasındaki kontrat Tesla’nın üretilen enerjiyle doğru orantılı olarak para almasını öngörüyordu. Bir süre sonra Westinghouse  Nikola Tesla’ya oldukça büyük bir miktar borcu birikti ve Westinghouse şirketini batma  noktasına getiren bu borç nedeniyle George Westinghouse sorunu çözmek için Tesla’yla konuşması üzerine sonradan çokça anlatıldığına göre Tesla kontratı yırttı ve tüm alacaklarından vazgeçti. Tesla, çalışmalarını daha sonra enerjinin kablosuz olarak iletilmesi üzerine yoğunlaştırdı. Bu Tesla’nın en büyük hayallerinden biriydi. Böylece enerji herkes için daha ucuz ve ulaşılabilir hale gelecekti. Patentini aldığı  Tesla Bobini ile kısa mesafede enerjiyi kablosuz şekilde taşımayı da başardı. Ancak pek çok düşüncesi gibi bu projesini de bir iş olarak pazarlayamadığı için maddi destek görmedi ve kapitalist sistem tarafından enerjinin çok ucuzlamasına neden olacağı gerekcesiyle  reddedildiği gibi verilen desteklerde geri çekildi.  Böylece belki de insanlık tarihini değiştirebilecek bir buluş tarihe gömülmüş oldu. 

 Tesla bu tarihten sonra çalışmalarına maddi olarak ciddi bir destek bulamasa da aralıksız olarak devam etti. Uzaktan radyo kontrolü, küresel telsiz, yüksek frekans, mega verici, iyonosfer, kozmik dalgalar ve uzay üzerinde çalışmaları yürüttü. Bu çalışmaların sonucunda bugün kendisinden miras olarak günlük hayatta kullandığımız pek çok teknoloji kaldı. Tesla’nın son büyük projelerinden biri askeri amaçlar için kullanılabilecek oldukça güçlü ve uzun mesafeli bir silahtır. Nikola Tesla, yoğunlaştırılmış ve sıkıştırılmış bir elektrik ışınını çok uzaklardaki. hedeflere yöneltebilecek bir elektrik silahını  1934 yılında kamuoyuna açıkladı. Bundan tam 10 yıl sonra 7 Ocak 1943’de bir süredir yalnız yaşadığı New York’un oteldeki odasında ölü bulunduğunda 87 yaşındaydı. Arkasında bugün bile hala geçerliliğini koruyan icatlar, sistemler ve prensipler bıraktı. Tesla’nın son zamanlarda silah tasarımları üzerinde çalıştığını bilen FBI, bu araştırmaların Sovyetler Birliği’nin eline geçmesinden korktuğu için daha o gece otel odasına geldi ve tüm eşyaları toplayarak iki büyük kamyonla götürdü. Böylelikle Tesla’nın tüm proje ve çalışmaları Amerika Birleşik Devletlerinin eline geçmiş oldu.  Bu çalışmaların içinde mikrodalga silah, deprem ve tusunami silah, kablosuz enerji aktarımı ile ölüm ışını adını verdiği projesininde yer aldığı iddia edilmektedir.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*