Melih Gümüş 16 Nisan 2020

Akrepler Hakkında İlginç Bilgiler

Hayvanlar dünyasında öyle canlılar varki adını duyduğumuzda bile tüylerimizi diken diken etmeye yetiyor. Ürperdiğimiz hayvanlardan biri de akrepler.  Akreplerden bu kadar korkmamıza rağmen onlar hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz? peki gelin hep birlikte Akreplerin dünyasında kısa bir yolculuğa çıkalım;

  Akrep’ler iki hafta boyunca buz kalıbının içinde dondurun salar bile buz eridikten sonra normal hayatlarına dönebiliyorlar.
  Yaşama tutunma arzusu bu olsa gerek.

  Bazı akrep türleri bir yıl aç veya susuz yaşayabilirken ne kadar susuz kalırlarsa zehirleri o kadar kuvvetli oluyormuş.

   Akrep’lerin bir diğer şaşırtıcı özelliği ise vücutlarını yenileyebiliyor olmalarıdır.  Kopan organların yerine yenileri tekrar çıkabiliyormuş. Bu hayvanlar tam bir direnç makinesi. Radyasyona dayanıklılığıyla da bilinen akrepler radyoaktif bir patlama sonrası bütün canlar ölseler dahi akrepler yaşayabilirlermiş.  Her şeye dayanıklı olan akreplerin tek zaafı ise ateşmiş eğer bir akrebin etrafını ateşle çevirirseniz akrep kendini sokarak intihar eder. 

 Akreplerin onlarca gözü olmasına rağmen görüş alanları oldukça zayıftı. yiyecek bulmak ve tehlikelerden kaçmak için koku duyularını kullanırlar. Ayrıca ışığa karşı oldukça hassas olduklarından gün ışığında fazla görünmezler onlar gecelerin hayvanı dır.  

 Akrepler ultraviyole ışıklar altında parlarlar, bu sayede geceleri rahatlıkla tespit edilebilirler. 

Bu arada bilinen en eski akrep fosili 400 milyon yıllıktır ve görüntüsü günümüz akrepleri ile neredeyse aynıdır.

 Akrep familyası normal hayatlarında yırtıcı oldukları gibi aşk hayatlarında da oldukça ihtiraslılardır. Eğer çiftleşme sonrası erkek at ve hemen dişisinin yanından kaçmazsa dişinin akşam yemeği haline dönüşebiliyor    

 Bonus olarak da akrepler en çok korkulan hayvanlar arasında yer alırken, en çok dövmesi yaptırılan hayvanlardan biriymiş. Eee burası çelişkiler dünyası diye boşuna dememişler.  Bırakalım akrep akrepli ini yapsın. Biz insanoğlu kem sözler sarf ederek akrep gibi bir başkasına sözlerimiz de yaralayıp incitmeyelim.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*